Daily Programme - Wednesday, 24 July 2019

Tuesday

Wednesday

Thursday Friday Saturday

 

 ROOM  Amphi Bleu  Amphi Bordeaux Amphi Havane
08:30
09:00
 Poster Session / Networking in the Exhibition Hall   
09:00
09:45
 DEAF EDUCATION
Plenary Presenter

The Rhizome of Sign Language Rights in Brazil
Prof Ronice Quadros (Brazil)    
  DEAF EDUCATION
Abstract Presenters
 SIGN LANGUAGE 
& DEAF STUDIES

Abstract Presenters
TECHNOLOGY 
& ACCESSIBILITY

Abstract Presenters

09:45
10:15

 

 (ED01)
Education for Young Deaf People, for a Successful Inclusion in Sign Language
Mrs Delphine KHOLOUKHOEV  
(France)

(SL01)
Sign Language Endangerment: A Case Study of Quebeckers Sign Language
Dr Patrick BOUDREAULT  
(US)

(TA01)
Strengthening Deaf Communities through Sign Language Literacy
Ms Melissa MALZKUHN  
(US)


10:15
10:45
(ED02)
Challenges Faced by Deaf Learners in Primary Education in Inclusive Schools in Developing Countries
Mr Joseph MBULAMWANA
(Uganda)
Kindly sponsored by Gallaudet
(SL02)
Accessing & Promoting Sign Language in Scotland - the British Sign Language Act 2015
Mr Frankie MCLEAN  
& Ms Alison HENDRY  
(UK)
(TA02)
Accessibility: Sign Language Interpreting & Translation and Technological Developments
Ms Maya DE WIT 
(Netherlands)
10:45
11:15
Break / Poster Session / Networking in the Exhibition Hall    

 

 

 SIGN LANGUAGE 
& DEAF STUDIES

Abstract Presenters
 DEAF EDUCATION
Abstract Presenters

 HEALTH
Abstract Presenters

11:15
11:45
(SL03)
Deaf Roma/Sinti. Helping Minorities for Equal Opportunities. Offering Children Good Education and Enforce the Position of the Deaf Roma/Sinti also Refered as Gipsy
Mrs Ruva KREMERS  
(Netherlands)
(ED03)
Japanese Sign Language as a School Subject: Foundation for All Learning
Mr Akira MORITA  
(Japan)
(HE01)
Information and Accessibility on Cancer for the Deaf: Assessment and Outlook
Mr Brieuc GAULTIER
Mr Timothée-Paul MASSENET 
(France)
11:45
12:15
(SL04)
Redressing Errors of Eugenic Concepts: Toward the Resolution of the Former Eugenic Protection Act
Ms Kumiko NAKANISHI 
(Japan) 
(ED04)
The Introduction of South African Sign Language in Schools for the Deaf: Teachers’ Experiences
Mr Lucas MAGONGWA  
(South Africa) 
(HE02)
Deaf Doctors - Surviving Medical School and Beyond
Dr Tiffany PANKO 
Dr Shazia SIDDIQI 
(US)
  
12:15
13:45
 Lunch Break / Poster Session / Networking in the Exhibition Hall   
13:45
14:30
 HEALTH
Plenary Presenter

Towards Full Realization of the Right of Everyone to Physical and Mental Health: Opportunities and Challenges
Prof Dainius Purias (Lithuania)

 

 HEALTH
Abstract Presenters

 TECHNOLOGY
& ACCESSIBILITY
Abstract Presenters
 SIGN LANGUAGE
& DEAF STUDIES
Abstract Presenters
14:30
15:00
(HE03)
Sign Language in Worldwide Medicine
Mme Virginie DENIS 
Dr Jean DAGRON 
(France)
(TA03)
Advocacy for Accessible Telecommunications for Deaf, Deaf-Blind and Hard of Hearing Canadians
Ms Lisa ANDERSON 
Mr Frank FOLINO 
(Canada)
(SL05)
Sign Language Legislation 20 Years on: What We Have Learned
Dr Joseph MURRAY 
(US)
Dr Maartje DE MEULDER
(Belgium)
15:00
15:30
(HE04)
Led by Language Beyond Trauma: Fostering Linguistic Survival Strategies for Dealing with Trauma
Mrs Oya ATAMAN 
(Germany)
(TA04)
Accessibility Technologies in Practices: the Case of French/SL Remote Meetings
Mr Vincent CASTEL
Mrs Mélanie HENAULT-TESSIER
(France)
 
(SL06)
Revisiting Sign Language Standardization
Pr Christian RATHMANN
(Germany)
Pr Ronice QUADROS 
(Brazil) 
15:30
16:00
Break / Poster Session / Networking in the Exhibition Hall       
     EMPLOYMENT
Abstract Presenters
SIGN LANGUAGE 
& DEAF STUDIES
Abstract Presenters 
DEAF EDUCATION
Abstract Presenters
 

16:00
16:30

 

 

(EM01)
Community-Based ASL Education Teacher Training: Deaf Career Growth
Mr Gary MALKOWSKI 
(Canada)

(SL07)
Sign Language Rights and Language Endangerment in the Caribbean
Mr Ian DHANOOLAL 
(Trinidad and Tobago)
 
 (ED05)
A New Assessment: American Sign Language Comprehension Task Through Literal and Inferential Constructs
Mr Patrick ROSENBURG
(UK)

 16:30
17:00
 (EM02)
DeafSkills International -  Way to the Future
Mr Stanislav IVANOV 
(Russian Federation)
(SL08)
What Made Us Succeed: Black Deaf People Beating the Odds
Mr Lindsay DUNN  
Ms Kristi MERRIWEATHER 

(US)
 
(ED06)
Building a Successful Deaf Education Program in Pakistan
Mr Richard GEARY HORWITZ
(Pakistan) 
Mr Jeffrey BRAVIN  
(US)
 
17:00
17:30
(EM03)
Deaf Social Entrepreneurs as Cultural Planners

Dr Shiri SHOHAM

(Israel)

 

(SL09)
International Sign: Lingua Franca, Iconic Construct, or Process of Translanguaging?
Dr Annelies KUSTERS 
(UK)
(ED07)
LEAD-K: The Political Process of Stopping Language Deprivation and Getting Deaf Kids Ready for Kindergarten with Language Equality
Dr Roz ROSEN 
 Ms Sheri FARINHA 
(US)
 
 17:30
18:30

 Break / Poster Session / Networking in the Exhibition Hall

RIT NTID Session
New Innovations in Higher Education at NTID:
Research, International Outreach, and Interpreter Training
Amphi Bleu

GOOGLE Session
Leveraging Machine Learning to expand the Reach of Captions
Amphi Bordeaux
view sponsor sessions programme

18:30 02:00  SOCIAL EVENT   


This programme is subject to changes

By continuing to browse this website, you accept cookies which are used to offer a personalized experience on our website, generate statistics and realize advertising or social network tracking. Find out more about our Privacy & Cookie policy and how to manage them on your browser. You can change your cookie settings at any time.

Ok Read more